꧁༺ 𝓢𝔃𝓪𝓵𝓸𝓷𝓪 𝓚𝓸𝔃𝓪 ༻꧂

Savoir - vivre

Opowiem Wam, jak się zachować w przypadku spotkania z osobą z Mózgowym Porażenie Dziecięcym podobną do mnie.    

Mam 4 - kończynowe porażenie, bardzo niewyraźną mowę. Podczas mówienia robię czasem dziwne miny. Mam też ruchy mimowolne. Przez to  ludzie postrzegają mnie jako osobę upośledzoną umysłowo.    

Czasem ludzie nie podają mi ręki na powitanie, Mówią do mojego asystenta o mnie, niż do mnie. Nie czekają, aż im odpowiem. Nie róbcie tego błędu.    

Gdy spotkacie taką osobę, nie bójcie podać jej ręki na powitanie. Niepełnosprawność nie zaraża. Zwracajcie się do tej osoby, nie do asystenta. Poczekajcie na jej odpowiedź. Jeśli nie zrozumiecie wypowiedzi, proście o powtórzenie lub napisanie na komórce. Jeśli osoba z niepełnosprawnością jest z asystentem, to sama poprosi go o powtórzenie danego zdania.     

Podczas zakupów może poprosić Cię o podanie jakiegoś produktu. Jeśli nie zrozumiesz, to Ci pokaże. Jeśli sam wyjdziesz z pomocą, nie obrażaj się, gdy odmówi. Jeśli coś da radę zrobić sam, to czuje się bardziej samodzielny. Nie można zbytnio wyręczać osób z niepełnosprawnością.    

Nie chwytajcie nagle wózka i nie przestawajcie. Poproście, żeby osoba nie wózku przesunęła się. Możecie też grzeczne zapytać się, czy możecie pomóc gdzieś dojść. Jakbyście czuli się, gdyby ktoś was chwycił i przestawił?