꧁༺ 𝓢𝔃𝓪𝓵𝓸𝓷𝓪 𝓚𝓸𝔃𝓪 ༻꧂

Książki

10.01.2020r - 1
Natasza Socha - Macocha

Świetna książka napisana w formie pamiętnika. 30 - letnia kobieta wyszła za mąż za rozwodnika. Szczęście młodej pary psuje nagle pojawienie się 14 - letniej córki męża, która oświadcza, że od teraz mieszka z nimi. Roma - macocha, nie jest zadowolona z pojawienia się pasierbicy i wszystko robi, żeby jej się pozbyć i wszystko wychodzi nie tak jak miało być. A poza tym macocha nie lubi dzieci. Natomiast ojciec dziewczynki, babcia, czy matka macochy są nią zachwyceni. Książka jest napisana w prostym, ciekawym językiem, z dużym poczuciem humoru.

8.02.2020r 2
Marc Elsberg - Helisa

Ta książka zaczyna się jak każdy kryminał. Nagle w Monachium umiera amerykański polityk. Wszystko wskazuje na zawał serca. Jednak po sekcji zwłok okazuje się, że to zabójstwo bronią biologiczną. Tylko jak doszło do zarażenia? Natomiast w w Afryce naukowcy znajduje wielkie owoce i warzywa oraz zwierzęta bardzo zdrowe. I co z tym ma wspólnego lekarz, który przeprowadza zabiegi in vitro, żeby rodziny miały wymarzone, zdrowe dzieci? Czy genetyczna, to dobry kierunek? Książka napisana z taki sposób, że nie można oderwać się od niej. Pomału dozuje nowe fakty. A finał jest zaskakujący.

29.02.2020r 3
Cuda zdarzają się na co dzień

To nie jest książka u cudownych uzdrowieniach ludzi, jak można by było przypuszczać. Są to historię ludzi, którzy wierzyli lub uwierzyli w siłę modlitwy. To modlitwa jest taką rozmową między Bogiem a nami. Pomogła znaleźć spokój i wyeliminować gniew kobiece, której mąż był alkoholikiem i przestał pić. Matce chorego dziecka pozwoliła zaakceptować dziecko takie jakie jest. I wiele innych historii.książkę tą czyta się łatwo i zaciekawieniem. Dużo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć o modlitwie i jej wpływie na życie ludzi.

8.03.2020r 4
Barbara Bentley - Kochałam psychopatę

Jest to prawdziwa historia Barbary, która opowiada o czasach spędzonych u boku męża psychopaty. Były piękne chwile, ale główne żyła w wielkim poczuciu winy i zamartwianie się z finansami, bo przecież mąż opróżniał jej karty kredytowe i konto. Namówił też ją na 2 duże kredyty, bo stwierdził, że dostał ekstra pracę. A tak naprawdę nigdzie nie pracował. Po 10 latach wykupił dla niej wielką polisę na życie i on był jej jedynym beneficjentem. No i wtedy próbował ją zabić. Na szczęście udało jej się uciec. A on dostał tylko 5 lat więzienia i po niecałych 2 latach wyszedł. A podczas rozwodu należało mu się połowa jej majątku. Wtedy ona zaczęła walczyć o zmianę prawa rozwodowego - z orzekanien o winie. Przed 1992 rokiem w stanie Kalifornia tego nie było. Postanowiła napisać tę książkę ku przestrodze dla innych, jak działają psychopaci i jak ich rozpoznać.

25.03.2020r 5
Jane Austen - Rozważna I Romantyczna

Fajna książka opisujące perypetie 2 sióstr gotowych do zamążpójścia. Poznajemy je w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ po śmierci ojca ich przyrodni brat wraz ze swoją żoną, zmusza macochę z 3 jego sióstr opuścić dom rodzinny. Przeprowadzają się na wieś. Tam Eleonora (rozważna) oraz Marianna (romantyczna) poznają panią Jennings. Na przyjęciach u sąsiadki Eleonora poznaje Edwarda, brata swojej bratowej, a Marianna Johna i Christophera. Starsza pani prosi matkę młodych dziewcząt, aby one towarzyszyły jej w drodze do Londynu i tam umiliły jej pobyt. Tam Marianna, która zakochała się całym sercem, przeżywa mocno zawód miłosny. Traci chęć życia. Również Eleonora dowiaduje się, że jej lubi żeni się z inną, ale zupełnie inaczej to przeżywa. Zdradzę tylko, że finał jest zaskakujące. Myślałam, że książka ta, może być nudna, bo akcja dzieje się w dawnych czasach, ale mile mnie zaskoczyła. Czyta się ją łatwo. Umie zaciekawić czytelniczkę.

30.03.2020r 6
Anna Dodziuk - Pokochać siebie

Przeczytałam kilka książek na ten temat, ale wydaje mi się, że to jest jedna z lepszych pozycji na polskim rynku. Porusza tematy, które do mnie trafiały z łatwością. Wyjaśnia też dużo problemów, które sama przeżyła. Podaje przykłady z życia wzięte. A poza tym używa prostego języka, który łatwo rozumieć każdemu. 

17.04.2020r 7
Jean - Christophe Grange - Pasażer

Jest to kolejny wciągający thriller w moich rękach. Od samego początku nie mogłam się od niego oderwać. Zaczyna się banalne, bo od znalezienia człowieka na torach z kluczem i książką telefoniczną we krwi. Zostaje przywieziony do psychiatry Freirego. Ów człowiek tracił pamięć. Dzień później niedaleko niedaleko odnalezienia człowieka bez pamięci, zostają odkryte zmasakrowane zwłoki młodego człowieka. Co ma z tym wspólnego człowiek bez pamięci? Po 2 dniach odzyskuje pamięć, lecz wszystko, co mówi, nie istnieje. Po kilku dniach psychiatra odnajduje partnerkę swojego nowego pacjenta i decyduje się odwieść go do domu. Po 2 dniach odwiedza naszego odnalezionego. Podczas rozmowy z pacjenta partnerką, dochodzi do zabójstwa ich obu, a lekarzowi udaje się uciec pociągu. Tam poznaje człowieka, który nazywa go innym nazwiskiem. Wtedy rozpoczyna swoje prywatne śledztwo. Wszystkie moje domysły, co do mordercy okazały się mylne, a finał zaskakujący.

30.04.2020r 8
Rolf Dobelli - Sztuka dobrego życia

Jest to poradnik, jak się nie martwić w życiu. Co trzeba ograniczyć, jak postępować, żeby żyło nam się lepiej. Ta książka dała mi do myślenia nad własnym życiem, cieszyć się tym, co mam... Oczekiwać mało od życia. 

19.05.2020r 9
Stephen King - Miasteczko Salem

Nie lubię oglądać horrorów, ale chyba lubię je czytać. Tak naprawdę przez pół książki była to powieść sensacyjna. Dopiero potem pojawiły się różne dziwne rzeczy. A zaczęło się wszystko od wynajęcia domu, który kilka lat był pusty i otwarcia pewnego sklepu. Po jakimś czasie w mieście zaczęły znikać osoby, które pojawiały się tylko nocą. A to wszystko zaczęło się także, jak do miasteczka wrócić pisarz, który mieszkał tu jako dziecko. Powiem Wam, że książka wciąga.

15.06.2020r 10
Kate Morton - Zapomniany ogród

Jest to powieść o odnalezieniu swoich korzeni. Na początku 20 wieku w porcie w Australii zostaje znaleziona 4 letnia dziewczynka, która nic nie pamiętała. Wzięło ją pewne małżeństwo. Gdy skończyła 21 lat ojciec powiedział jej prawdę, że ona nie jest ich biologiczną córką. Wtedy Nel zerwała kontakt z rodziną. W 1975 roku Nel odnajduje częściowo swoje korzenie w Anglii. Kupuje tam posiadłość. Jednak po powrocie do Australii musi się zaopiekować swoją wnuczką. Nel umiera w 2005 roku i zostawia posiadłość swojej wnuczce. Dziewczyna z ogóle nic nie wie o tajemnicy babci i zaczyna pomału odkrywać tajemnicę swoich korzeni. Książka naprawdę wciąga.

30.06.2020r 11
Lucinda Riley - Tajemnice zamku

Książka wciąga od pierwszego momentu. Młoda weterynarz, Emily, po śmierci matki staje się spadkobiercą ogromnego majątku we Francji, choć chciała żyć skromnie. W piwnicy zamku znajduje tajemniczy pokój z łazienką. Po kilku dniach od pogrzebu matki poznaje też młodego Anglika, dla którego ona jest znana. Szybko zdobywa jej serce, mimo że od początki mi się on nie podobał. Po niecałym roku wychodzi za mąż za niego i on postanawia ją zabrać do Anglii. Tam poznaje jego brata, Alexa. W tym czasie zaczyna się remont zamku i Emily postanawia odkryć historię tajemniczego pokoju w piwnicy. Czy rodzina Emily i jej męża były jakoś zaprzyjaźnione podczas wojny? Kto ukrywał się w zamku.?

27.07.2020r 12
Katarzyna Michalak - Uśmiech losu

Jest to piąta część mazurskiej trylogii. I znów zaczyna się od wigilii. Tym razem Natalia chce uciec z domu w dniu wigilii, żeby nie patrzeć na szczęśliwych ludzi. W czasie ucieczki znajduje na drodze wielkiego białego psa. Niestety, psiak umiera po kilku godzinach wydając przedtem 5 szczeniaczków, które odmienią życie Natalii. Po prostu jej życie od 4 lat, to koszmar. Damian wyzywa ją z byle powodu, wciąż jest pijany. Nawet rozmowa z najbliższymi przyjaciółmi nic nie pomaga. W wigilię oprócz psiaków pojawia się jednak jeszcze jeden gość, który odmieni życie Natalii. Ta osoba też wiele w życiu straciła. Ta część opowiada o tym, jak łatwo może zmienić się człowiek pod wpływem innych. Jak jedna chwilą może odwrócić nasze życie o 180 stopni. Po prostu zawsze warto mieć nadzieję o lepsze jutro. 

16.08.2020r 13
A. B. Międzyrzecki - Consul

Polak Artur Cisek postanawia stać się obywatelom Wenezueli i tam handlować nie tylko narkotykami. W tym celu udaje mu się zdobyć dokumenty zabitego Consula oraz poddaje się operacji plastycznej twarzy. Tylko nie przewidział jednego, że Consul ma zaległy wyrok. Na szczęście przy pomocy najlepszego adwokata siedzi tylko 1.5 roku w więzieniu, gdzie każda chwila może okazać się jego ostatnią. W więzieniu planuje już nowe interesy z Rosjanami. Dodatkowo polscy agenci podążają tropem Artura Ciska vel Consula. Książka interesująca, pełna akcji, lecz chyba dla mnie nie ten czas na przeczytanie jej. Po prostu nie mogłam mocno się w nią zagłębić. 

30.08.2020r 14 
Gianrico Carofiglio - Świadek
 
mimo woli Pewnego dnia do adwokata Guido Guerriri przychodzi czarnoskóra kobieta, aby bronił jej znajomego Abdou. Senegalczyk jest oskarżony o zabicie 10 - letniego chłopca. Policja znalazła w jego domu zdjęcie chłopca i książki dla dzieci. No i miała 1 świadka, który widział oskarżonego w dniu zaginięcia chłopca. Abdou upiera się, że w tym dniu nie było go mieście. Guido ma ciężki orzech do zgryzienia. No i ostrego prokuratora. Czy uda się dojść do prawdy? Czy wygra prokurator? Książka wciąga od pierwszych stron. 

6.09.2020r 15 
Rolf Herkert - Relaks w 90 sekund
 
Jest to zbiór ćwiczeń bardziej fizycznych, które prowadzą do rozluźnienia różnych partii mięśni. Wszystkie figury są szczegółowo opisane. Jednak spodziewałam się innych ćwiczeń, opartych na naszym myśleniu. Owszem, w jakiejś części jest opisana medytacja, joga, czy wizualizacja, ale to jest malutka część tego. 

18.10.2020r 16 
Carolyn G. Hart - Gra pozorów
 
Młoda dziewczyna, wielbicielka kryminałów po śmierci wuja prowadzi księgarnię. Co tydzień w niedzielę zaprasza miłośników kryminałów na spotkania przy kawie. Na jednym z tych spotkań, gaśnie światło i zostaje zamordowany jeden z uczestników rzutką. Annie postanawia przeprowadzić śledztwo i znaleźć zabójcę. Pomaga jej prawnik, który jest w niej zakochany. Książkę szybko się czyta. Dopiero na końcu wykrywa się mordercę. Wcześniej nic nie wskazuje na to, kto nim jest. 

30.10.2020r 17 
Krystyna Mirek - Szczęście za horyzontem 

Czasem jeden błąd odwraca życie do góry nogami. Tutaj zaważyły 2 lampki wina, po czym prowadzenie samochodu oraz zbyt późne wezwanie pomocy. Przez to Justyna straciła w 8 miesiącu ciąży bliźniaki. Jej chłopak kazał jej poczekać na jego przyjazd, z trudem mógł jej zająć miejsce pasażera, a zimę wziął na siebie. Tylko że Justyna ani sobie, ani jemu nie potrafiła wybaczyć straty dzieci. Postanowiła wrócić do babci, żeby odzyskać spokój. Pech chciał, że zasnęła w autobusie i pojechała 2 przystanki dalej. W sklepie zobaczyłam biednego ojca z 3 dzieci. Dzięki babci postanowiła pomóc tej rodzinie w ramach pokuty za utracone dzieci. Jednak, czy ta pokuta nie odmieni jej życia? A może odnajdzie tam coś innego... Może czasem trzeba wszystko zacząć od nowa. Książka napisana z taki sposób, że wciąga od początku. No i daje do myślenia nad własnym życiem. 

22.11.2020r 18 
E. L. James - Mroczniej 5 część trylogii Pięćdziesięciu Twarzy Greya. 

Jest to 2 część napisana z punktu widzenia mężczyzny. Wiadomo, autorką jest kobieta, więc to trzeba brać z przymrużeniem oka. Jednak, kto z nas, kobiet, nie chciałaby mieć idealnego partnera? Ta część, w odróżnieniu od pozostałych, jest delikatniejsza, nawet w słowach. 

20.12.2020r 19 
Agnieszka Dul - Cieszę się życiem Jest to autobiografia osoby niepełnosprawnej z Mózgowym Porażeniem
 
Dziecięcym, której schorzenie jest bardzo podobne do mojego. Czytając tę książkę z momentami miałam wrażenie, że czytam o sobie. Agnieszka jest 5 lat starsza ode mnie, więc też musiała o wszystko walczyć. O szkołę podstawową, czy liceum. A przede wszystkim z nietolerancją ludzi, szczególnie najbliższych. Jednak wbrew wszystkiemu, stała się kimś i wiele osiągnięła w życiu. Dziękuję Adrianna za książkę ? 

21.12.2020r 20 
Magdalena Molenda-Słomińska - Wiersze jak białe ptaki

Tym razem polecam Wam tomik wierszy mojej przyjaciółki. Wiersze są nostalgiczne. Niektóre dają do myślenia nad naszym życiem, czy światem.

Następny