꧁༺ 𝓢𝔃𝓪𝓵𝓸𝓷𝓪 𝓚𝓸𝔃𝓪 ༻꧂

Książki

5.01.2018r 1 
Dorota Schrammek - Tam, gdzie czekał anioł

Opowieść o kobiecie, która była bardzo oddana rodzinie. Robiła wszystko, żeby zadowolić męża i jego matkę. Nigdy nie umiała się przeciwstawić nikomu, nawet swoim pracodawcom. Aż wreszcie postanowiła na rok wyjechać do Niemiec, jako opiekunka starszego małżeństwa. Ani mąż, ani teściowa nie wierzyli, że wytrzyma tam rok. Oczywiście, co 3 tygodnie wracała na tydzień Polski. Ten wyjazd bardzo ją zmienił i nie tylko ją. A jak, to nie zdradzę. Powiem tylko, iż miałam nadzieję, że jej życiem kierują anioły od wyjazdu do Niemiec i tam, gdzie ona się pojawiała, odmieniała życie innych ludzi. Są też ukazane różnice kulturowe Niemców i Polaków oraz kawałek historii z II Wojny Światowej. A książka skończy się wspólną Wigilią 2 narodów. 

10.01.2018r 2 
Marta W. Staniszewska - I obiecuję Ci miłość...

Książka poruszająca temat przemocy psychicznej męża nad żoną. Niby to powieść obyczajowa i zapewne zmyślona, ale dająca wiele do myślenia. Czy pozostać przy mężu, który kontroluje jej każdy krok, wszędzie z nim musi być i który ją obraża, a na boku on ma kochanki? Czy jednak powiedzieć koniec, gdy się dowiaduje o zdradach i ułożyć sobie na nowo życie u boku czułego mężczyzny, który daje jej żyć wolnością osobistą? Jaką decyzje podejmie Iza, dla której przysięga przed ołtarzem jest bardzo ważna? 

7.02.2018r 3 
Łukasz Grass - Najlepszy
 
Biografia Jerzego Górskiego, narkomana, który wygrał swoje życie dzięki Monarowi i sportowi. Gdyby sam nie postanowił pójść na leczenie, już dawno by go nie było. Sięgał dna, siedział w psychiatryku, więzieniu. Kombinował jak mógł, żeby zdobyć narkotyki. No i trudna relacja w rodzinie. Ojciec nie pozwolił mu na realizację swoich marzeń, może wtedy jego życie potoczyłoby inaczej. Warto też obejrzeć film pod tym samym tytułem, choć pewne fakty są sprzeczne między książką, a filmem i w książce pominięto niektóre wydarzenia. 

9.02.2018r 4 
Katarzyna Pawluś - Jedna na milion, czyli tam i z powrotem 

Historia życia z mega bólem kobiety, która walczy o każdy dzień. Choroba jest wielką zagadką lekarzy, co rusz próbują nowych metod leczenia. Po wielu próbach na jakiś czas udało się zahamować chorobę. Oprócz stanów zapalnych w mózgu, jedna strona jej ciała jest większa, a druga mniejsza. To jednak nie stanęło jej na przeszkodzie wyjść za mąż, zaadoptować dzieci, oraz urodzić własne dziecko. Polecam tą książkę wszystkim... 

17.02.2018r 5 
Jodi Picoult - Bez mojej zgody
 
Ta powieść porusza ważny aspekt życia. Jak długo powstrzymywać kochane dziecko przy życiu kosztem życia drugiego dziecka? Jak dużo może znieść ciężko człowiek, żeby żyć? Czy w pewnym momencie powiedzieć: "koniec prób, pozwalamy Ci odejść?. Poznajemy Annę w wieku 13 lat, która została poczęta przez wybranie najlepszych genów, które najbardziej zgadzały się z genami starszej o 3 lata siostry. Kate w wieku 2 lat zachorowała na białaczkę promielocytową. W tej odmianie choroby każdą metodę leczenia można zastosować tylko raz. Ani jej starszy brat, ani rodzice nie mogli być dawcami dla Kate. Anne od urodzenia już była dawcą dla Kate, a zaczęło się od pępowiny. Tak naprawdę Anne żyła w cieniu Kate. Nie mogła jechać na obóz, bo być może będzie potrzebna np. krew dla siostry. W wieku 13 lat miała oddać nerkę siostrze i to przeważyło szalę, bo nikt nie zapytał jej o zgodę. Poszła więc do adwokata, żeby mogła sama decydować o swoim organizmie. Adwokat przyjmuje sprawę, choć na początku sceptyczne podchodzi do tego i wie, że nic nie zarobi. Mają tylko tydzień na przygotowanie do rozprawy, bo Kate za długo nie wytrzyma bez przeszczepu. Czy Anne wygra tę sprawę? Zdradzę tylko, że finał jest bardzo zaskakujący. 

21.02.2018r 6 
John Green - Gwiazd naszych wina Opowieść o parze nastolatków chorych na raka.
 
Poznają się na grupie wsparcia i szybko rodzi się między nimi przyjaźń, a może coś więcej... On pomaga jej spełnić marzenie i lecą razem do Amsterdamu, żeby poznać autora ich ulubionej książki i razem przeżywają niesamowitą podróż, choć nie do końca wszystko idzie po ich myśli. W tej książce mamy do czynienia z walką o życie, czy udaną, tego nie zdradzę i miłością. 

3.03.2018r 7 
Jojo Moyes - Razem będzie lepiej
 
Książka pełna niespodziewających wydarzeń i dająca nadzieję, że dobro powraca. Poznajemy 27 letnią matkę, która ma 10 letnią córkę, dorastającego pasierba, którego matka zostawiła im w wieku 8 lat oraz z dużym psem, a jej mąż odszedł od nich 2 lata temu, tłumacząc, że ma depresję i jedzie do matki, wrócić do formy. W pewnym momencie droga Jess i jej dzieci krzyżuje się z drogą biznesmena po 30-tce. Zaczynają wspólną podróż na konkurs matematyczny córki Jess, która potrzebuje pieniądze na kształcenie w szkole prywatnej ze względu na zdolności matematyczne. On uwielbia porządek, mega czysty samochód, a przy 2 dzieci i psie, cała idea czystości runęła w gruzach. Jednak podróż wszystkich zaskoczy... 

13.03.2018r 8 
Mariel Barbery – Elegancja jeża Historia 54
– 
letniej dozorczyni w bogatej kamiennicy, która od małego ukrywa swoją inteligencję oraz 12 – letniej Palomy, która mieszka w tej kamiennicy i myśli o popełnieniu samobójstwa.  Paloma czuje, że nie pasuje do swojej rodziny. Ma inne priorytety.  Jest niezrozumiana. Za to dozorczyni jest niewidzialna, nikt nie traktuje ją serio, ma tylko 1 przyjaciółkę. Jednak nawet przyjaciółka nie poznała się na inteligencji dozorczyni. Te 2 bohaterki połączy miłość do Japonii i pojawienie się nowego mieszkańca kamiennicy. Wystarczyło zamienić kilka zdań i szybko odkrył tajemnicę dozorczyni, zyskuje też przyjaźń Palomy. Jednak zakończenie wszystkich zadziwi… 

20.03.2018r 9
Aleksandra Marinina - Kolacja z zabójcą

Kryminał zaczynający się banalne, czyli od błędu płatnego zabójcy. W ogóle nie przypuszczał, że jego ofiarą wróci do domu taksówką i wejdzie do domu po pieniądze, żeby zapłacić za kurs. Przez przypadek taksówkarz go widzi jak wychodzi z bramy, a chwilę później znajduje ciało kobiety, której śmierć wygląda jak nieszczęśliwy wypadek. Potem okaże się zaskakujący powód jej śmierci 

1 0.04.2018r 10 
Beata Pawlikowska – W dżungli podświadomości
 
Z tym razem sięgnęłam po książkę o tematyce własnej podświadomości. Beata opisuje na swoim przykładzie, jakie błędy popełniła przez swoją podświadomość. Ukazuje dlaczego niektóre osoby nie odchodzą od swoich toksycznych partnerów. Dlaczego ona sama została zgwałcona i dlaczego nie odeszła od partnera, który ją zdrada? Z tej książki dowiadujemy się też, jaki wpływ ma nasze dzieciństwo na dorosłe życie. Dowiadujemy się, jak zmienić swoją podświadomość, żeby żyło nam się lepiej. 

18.04.2018r 11 
Magdalena Witkiewicz – Czereśnie zawsze muszą być dwie
 
Ciepła opowieść o tym, jak napotkani ludzie mogą zmienić nasze życie. Jako nastolatka, kujonka, której rodzice zmuszali ją, żeby była najlepsza. Same 6, wzorowe zachowanie i zero znajomych. Postanowiła więc raz pójść na wagary, żeby przypodobać się chłopakowi, w którym się zakochała. Niestety, te wagary mały swoje konsekwencje. Musiała nosić obiady szkolne do starszej, samotnej kobiety. Po jakimś czasie starsza pani stała się dla Zosi jak babcia. Zwierzała się jej ze wszystkiego. Dzięki pani Stefanii odkryła swoje pasje, poszła na architekturę, a nie na wydział, który wybrała jej matka. Po studiach poznała chłopaka, czy to był ten właściwy? To był dziwny związek, czasem mógłby wydawać się toksyczny. Jednak później Zosia bardzo się rozwinęła. Dostała też cały majątek po pani Stefanii, w tym dom z tajemnicą. Czy Zosia pozna historię domu i go wyremontuje? A może sprzeda dom, a zostawi sobie mieszkanie Stefanii i będzie wspierać swojego chłopaka? A może znajdzie prawdziwą miłość. 

26.04.2018r 12
Katarzyna Michalak - Leśna Polana

Jest to pierwsza część trylogii o 3 braciach i 3 przyjaciółkach. Bracia, choć między starszym a bliźniakami nie ma w ogóle więzi krwi, to od malutkiego zawsze trzymali się razem i opiekowali się sobą nawzajem. starszy brat zawsze bronił bliźniaków przed nieobliczalnym ojczymem. To Wiktor dla swego ojczyma był jak worek treningowy, przechodził nieziemskie tortury. Wreszcie w wieku 16 lat Wiktor wraz braćmi uciekli od swego kata, ale czy na zawsze?
Z kolei 3 przyjaciółki poznają się w psychiatryku. Julia była chora na anoreksję, Majka to seksoholiczka i tylko Gabrysia nie opowiada o sobie. Po wyjściu ze szpitala wszystkie 3 trzymają się razem. Tylko Gabrysia szuka pewnego domu na Leśnej Polanie. Gdy go odnajduje, okazuje się, że jest na sprzedaż tylko nie ma pieniędzy.
Ten dom odnajduje także Wiktor i postanawia go kupić, podobne jak Majka dla Gabrysi. Gabrysia była wielką miłością Wiktora, a Wiktor dla Gabi. Dlaczego musieli się rozstać? Co ma z wspólnego ojczym Wiktora i ojczym Gabrysi? Powiem tylko, że niektóre rozdziały są bardzo drastyczne, a pierwsza część kończy się pewną zagadką, jednak książka wciąga. 

1.05.2018r  13
Katarzyna Michalak - Czerwień Jarzębin

2 część trylogii jeszcze bardziej zaskakująca. W tej części można spotkać się z demonami z przeszłości oraz aniołami, które opiekują się dobrymi ludźmi. Czy 3 przyjaciółki znajdą szczęście w ramionach braci Prado? Czy wreszcie Gabrysia spotka się z Wiktorem i ich miłość obudzi się? A co się stanie z podłym człowiekiem, który wszystkich prześladuje? Czy na kłamstwie można zbudować szczęście, a może ten, co nie gra w fair zostanie ukarany? 

4.05.2018r   14 
Katarzyna Michalak - Błękitne sny

Jest to ostatnia część trylogii o Leśnej Polanie. Chyba jeszcze bardziej zaskakujące niż poprzednie części. Wszystko się zmienia w zawrotnym tempie, odnajdują się osoby, o których nikt nic nie wiedział. Czasem diametralnie zmieniają życie bohaterów. Niektórzy stają się bardzo szczęśliwi z pojawieniem się nowych osób, a inni stracą to, co dla nich było szczęściem. Czy uda się pogodzić z utratą szczęścia? Czy jednak ból jest zbyt mocny i lepiej uciec w samotność? 

14.07.2018r 15
Anna Nałęcz – Siostry 

7 częściowa saga polska o 2 siostrach: Katarzynie i 2 lata młodszej Annie. 
Opowieść o burzliwych latach 1899 – 1939, w których żyły. 
(1)    Grzech młodości 15 Poznajemy Annę w wieku 17 lat oraz Katarzynę mającą 19 lat. Są to lata 1899 – 1900. Obie siostry są zakochane w jednym mężczyźnie. Niestety, Paweł, miłość obu sióstr, w sylwestra dokonuje gwałtu na Annie, a potem zaręcza się z Katarzyną. Po 3 miesiącach okazuje się, że Anna spodziewa się dziecka, ale nikomu nie mówi, kto jest ojcem. Rodzice postanawiają odesłać młodszą córkę do miasta do ciotki tuż przed ślubem starszej córki, ponieważ w tamtym czasach panna dzieckiem to hańba. 
(2)    Katarzyna  16 Ta część sagi dotyczy tylko Katarzyny i opowieść dotyczy lat 1900 i 1901. Katarzyna  opowiada o swoim ślubie i problemach z Pawłem. Mąż nie chce mieć dzieci z własną żoną i robi wszystko, żeby tak było. Jednak żona wpada na pewien postęp, żeby mieć dzieci. Paweł nagle oświadcza jej, że Anna spodziewała się jego dziecka. Katarzyna poznaje też tragiczną historię matki męża. To wszystko ją przeraża… 
(3)    Obietnica 17 3 tom sągi opowiada o Annie w latach 1900 i 1901.  Anna zamieszkała u ciotki w Łodzi. Do porodu nie mogła w ogóle wychodzić z mieszkania. Jak się okazuje, to ciotka miała konkretny plan. Po porodzie Annie zostaje odebrane dziecko i musi odejść od ciotki. Jednak postanawia walczyć o siebie i o odzyskanie dziecka. 
(4)    Źródło 18 Rok 1904. Katarzyna  ma już 4 – letnią córkę i obie mieszkają u matki. Nic nie wiedzą, co się dzieje z Pawłem. Mała nigdy nie poznała ojca. Katarzyna wdaje się romans z miejscowym lekarzem, który znalazł nowy cel w życiu, zbada moc uzdrowiskową źródełka przy kapliczce św. Antoniego. Mikołaj uwielbia małą Magdalenkę i jest zakochany w jej matce Katarzynie. Jednak Katarzyna wciąż jest mężatką i powoli ludzie zaczynają gadać o związku Katarzyny i Mikołaja. Po pewnym incydencie, Katarzyna coraz bardziej myśli o odbudowie domu Pawła. Tymczasem Kamila, matka Katarzyny i Anny zaczyna poważne chorować. 
(5)    Miasto Grzechu 19 Rok 1902/1903 dotyczy Anny. Ta część  trochę przypominała kryminał po pojawieniu się syna właścicielki zakładu produkującego kapelusze. Anna świetne odnalazła się w roli modystki, tworzy najładniejsze kapelusze, jest też lubiana przez inne pracownice. Jednak nadal nie odzyskała syna, ale czasem widzi go z daleka. Dostaje też pewien bardzo wartościowy prezent od właścicielki zakładu, który odmienia  jej życie i daje dużą szansę na odzyskanie syna i pozostanie w Łodzi. 
(6)    Na językach 20 Rok 1908 i dalsze losy Katarzyny. Katarzyna została sama z córką po śmierci matki oraz wyjeździe Mikołaja, który ożenił się z inną. Katarzyna musi zacząć radzić sobie sama, pomału wyprzedaje rodzinny las. Robi też wszystko, aby jej córka wróciła do kościoła i przystąpiła do I Komunii Św. Lena ma nadzieję, że jej tata pojawi się w tym dniu. Mikołaj wysyła Lenie psa na prezent i wreszcie córka Katarzyny ma przyjaciela. Po paru dniach na progu domu pojawia się Mikołaj, który żałuje swojej decyzji o ślubie. Katarzyna przyjmuje go z otwartymi rękami. Po jakimś czasie Katarzynie zostaje podrzucony syn Anny, bo już nie jest potrzebny ciotce Anny, która wychodzi za mąż, a nikt nie wie, gdzie jest Anna 
(7)    Ogród miłości 21 Lata 1904 – 1907. Anna została kochanką starszego mężczyzny i rodzi mu córkę, Helenkę. Ignacy, ojciec Helenki, ma już 3 dzieci ze swoją żoną. Jego żona wie o Annie i jej córce i zgadza się na taki układ. Jednak z tego faktu nie jest zadowolona najstarsza córka Ignacego… Dalszych części (razem jest 40 cz.) na razie nie mam, ale myślę, że kiedyś dokończę tą sagę… 

9.08.2018r 22 
Dorota Schrammek  - Niepełka 2 Ciąg dalszy przygód Weroniki i jej przyjaciół

Trwają wakacje, pogoda deszczowa, Paweł chwyta się każdej dorywczej pracy, żeby móc wyjechać na obóz sportowy, Kinga szuka sposobu, aby stać się znów na topie, a Anielka cierpi na anoreksję. Z kolei Gabriel przebywa w poprawczaku. Nagle Weronika wpada na pomysł, żeby wszyscy razem jeździli do świetlicy na wsi i organizowali dzieciom różne zabawy. Jednak pewnego dnia 3 przyjaciół nie pojawia się w świetlicy. Ten dzień bardzo zmieni ich życie. Książka jest napisana prostym językiem, który bez trudu trafia do młodzieży. Można poznać też kawałek historii na temat Święta Kaszy. 

18.08.2018r 23 
B. A. Paris - Na skraju załamania 

Kobieta przez przypadek wraca do domu przez las i deszczową pogodę, mija zaparkowany samochód, w którym siedzi kobieta. Zatrzymuje się, lecz nie wysiada, widzi brak reakcji kobiety, więc odjeżdża. Na drugi dzień dowiaduje się, że ta kobieta została brutalne zamordowana i była to jej nowa znajoma. Nikomu się do tego nie przyznaje, bo przecież mąż zabronił jej tamtędy jechać. Z dnia na dzień popada coraz większą depresję. Dostaje głuche telefony, zapomina o wielu rzeczach i nie tylko. Podejrzewa, że zaczyna chorować na demencję, jak jej zmarła mama. A prawda okazuje się zaskakująca... 

24.08.2018r 24 
Pam Jenoff – Dziedzictwo
 
Niesamowita książka kryminalna, gdzie były facet adwokatki prosi ją o pomoc w uniewinnienie bogatego finansisty o udział w zbrodniach wojennych. Ona i brat jej byłego faceta dowiadują się tylko, że dowód jego niewinności znajduje się w unikatowym zegarze. Historia zegara staje się coraz ciekawska. A para obrońców wyruszają w sentymentalną podróż po Niemczech, Polsce i Włochach. Czy odnajdą zegar i dowód? Książka bardzo wciągająca, szybko się czyta. 

6.10.2018r 25 
Jeffrey Archer - Kane i Abel
 
Opowieść o 2 osobach urodzonych tego samego dnia, miesiąca i roku, tymże na 2 różnych kontynentach. Abel urodził się z Polsce,, podczas narodzin zmarła jego matka. Wychowywał się w biednej rodzinie. Później, gdy odnalazł ojca, to szybko go stracił. Jako nastolatek trafił do rosyjskiego więzienia. Poznał ludzi, którzy pomogli mu uciec z piekła do Ameryki. Natomiast William Kane urodził się w Ameryce w bogatej rodzinie. Szybko stracił ojca, a mimo wwszystko niczego mu nie brakowało. Obaj panów cechowała chęć do nauki i rozmnażanie pieniędzy oraz ambicja Abel po przyjeździe do Ameryki nie miał nic. Z ciężką pracą stał bardzo bogaty. Z kolei William dostawał 1 dolara tygodniowo i uczył się oszczędzać. Po kilku latach stali się bardzo bogaci. Jednak pewien incydent bardzo ich skłócił. Czy jednak dojdzie do zemsty? A może uda się im pojednać.. 

16.10.2018r 26 
Jeffrey Archer – Córka marnotrawna
‘ 
W tej książce jest przedstawione życie Florentyny, córki Abla z powieści „Kane i Abel”. Florentyna ma charakter ojca i jest tak samo uparta jak on. Będąc dzieckiem postanowiła zostać prezydentem. Jednak na wiele lat o tym zapomniała. Poprzez ślub z Richardem Kane musieli zacząć życie od nowa, bo nie mieli ani grosza. Ojcowie odwrócili się od nich, zamrozili majątek. Jednak młodzi dziedzicząc charaktery po ojcach, szybko stanęli na nogi. Ich  małżeństwo było udane. Czy w pewnym momencie dojście do pojednania tych rodzin? A może Florentyna wejdzie w świat polityki? 

6.11.2018r 27 
Jeffrey Archer – Co do grosza 

Świetna historia 4 osób, którzy chcą odzyskać milion dolarów w źle zainwestowanych w akcje pewnej spółki. Inicjatorem całej akcji jest profesor z Oxfortu. On odnajduje pozostałą trójkę oszukanych mężczyzn. Jeden z nich jest lekarzem, drugi lordem, a trzeci to ceniony marszand. Profesor dzięki swoim znajomością, doskonale poznał życie prywatne Harveya, mężczyzny, który ich oszukał. Każdy z czwórki mężczyzn obmyśla plan, jak zdobyć część tego miliona. Podczas realizacji tych planów dochodzi do różnych zabawnych sytuacji. Zdradzę tylko tyle, że finał jest zaskakujący. 

30.11.2018r 28 
Jeffrey Archer – Stan czwarty 

Tym razem mamy do czynienia z 2 osobami, które mają rękę do gazet. Jeden, Richard Armstrong, był żydem, który musiał uciekać w czasie wojny z kraju i walczyć o własne życie. Drugi, Keith Townsend, syn właściciela gazety z Australii, któremu od początku wszystko przychodziło z łatwością. Armstrong zawsze miał smykałkę do gazet. Wiedział, jak je rozstawić, żeby się lepiej sprzedawali. Co zrobić, żeby sprzedać gazety wzrosła itp. Gdy Keith skończył szkołę, po śmierci ojca, zajął się z korporacją ojca. Po pewnym czasie Richard i Keith zaczęli rywalizować ze sobą i prześcigać się, kto pierwszy zdobędzie daną gazetę. Jak daleko obydwoje się posuną, żeby wygrać ten wyścig? Dokąd to ich zaprowadzi? Jak na to wszystko zareagują ich partnerki? 

1 5.12.2018r 29 
Dave Barry – Przewodnik po facetach

Książka napisana w 1993 r. Opisuje jaka jest różnica między mężczyzną a facetem. Facet to duże dziecko. Autor ukazuje w tej książce jak facet podchodzi do związku, jak jest skonstruowany jego mózg. Nawet opisuje problem z toaletami publicznymi.

Następny