꧁༺ 𝓢𝔃𝓪𝓵𝓸𝓷𝓪 𝓚𝓸𝔃𝓪 ༻꧂

Klasyfikacja

Zanim stałam się oficjalną zawodniczką, musiałam poddać się klasyfikacji. Moja pierwsza klasyfikacja odbyła się we wrześniu 2014r Najpierw klasyfikator przeprowadził ze mną wywiad, interesowało go moje schorzenie, jakie operacje przeszłam itp. Następnie sprawdzał jaką mam spastykę oraz ruchy mimowolne. W jaki sposób poruszam się na wózku. Jaki mam zakres ruchów tułowia siedząc na wózku, sprawność rąk. A przede wszystkim jak rzucam. Jak dalekie i mocne są moje rzuty, powtarzalność ich. Przyznano mi kategorię BC1. Jest to kategoria bardzo poszukiwana w Polsce ze względu na znikomą liczbę zawodników. 

Zawodnicy w tej kategorii mogą rzucać ręką lub bile kopać nogą, jeśli noga jest sprawniejsza od rąk. Osoby w tej kategorii mają asystentów. Taki asystent stoi za boksem, w którym stoi zawodnik i na znak zawodnika asystent może pomóc przestawić wózek, ustawić odpowiednio małe kółka, podać bile zawodnikowi, przytrzymać wózek podczas wyrzutu bili itp. Jednak asystent nie może mieć żadnego kontaktu słownego z zawodnikiem, ani wypowiedzieć żadnego słowa do zawodnika. Na jednych z zawodów międzynarodowych, widziałam też dziewczynę, która stoi bokiem do boiska i rzuca z tej pozycji bile ręką na boisku. Zauważyłam też, że osoby rzucające nogą, mają specjalne nakładki na buty. 

Kolejną klasyfikację miałam w marcu 2015r na zawodach o Puchar Europy w Barcelonie, ale tym razem międzynarodową. Odbyła się podobne jak w Polsce, jednak więcej osób mnie klasyfikowało. Sprawdzali za pomocą młoteczka oznaki kolan, jak ruszam nogami i rękami. Jaka silna jest spastyka i zakres moich ruchów oraz tułowia. A najważniejsze dla nich, jak rzucam i układ mojej ręki podczas wyrzutu. 3 razy musiałam powtórzyć rzut i za każdym razem inaczej leciała bila. Rzucam na blisko oraz na daleko. Dostałam też kategorię BC1, ale z statusem RENEW, czyli po paru miesiącach do weryfikacji.

Następna moja klasyfikacja międzynarodowa odbyła się w maju 2016r na zawodach World Open w Dubaju. Ta klasyfikacja została przeprowadzona podobne jak ta w Barcelonie. Dodatkowo dotykałam moim palcem palec klasyfikatorki oraz mojego nosa na przemian. Musiałam też spróbować rzucić bilą w ręce klasyfikatorki. Raz mi wyszło na 3 rzuty. Po klasyfikacji jedna z klasyfikatorek obserwowała mnie podczas meczu jak się zachowuję w czasie gry. Po tym wszystkim dostałam nadal kategorię CONFIRM, czyli już na stałe.

W sierpniu 2022 na zawodach Intercontinental w Poznaniu brałam udział, jako model w kursie dla nowych klasyfikatorów. Fajne było już na luzie poddać klasyfikacji.  

Wspomnę też, że w czasie zawodów międzynarodowych, które trwają tydzień, każdy zawodnik nowo klasyfikowany jest obserwowany poprzez klasyfikatorów na boisku podczas meczu oraz przy codziennych czynnościach, np. na stołówce, czy w poruszaniu się. Obserwują, czy potrafi się chwycić szklankę, nalać sobie herbatę, czy nawet jak się trzyma widelec. Na klasyfikacji byłaby możliwość udawania większej spastyki, lecz w życiu codziennym zdradza nas rutyna.