꧁༺ 𝓢𝔃𝓪𝓵𝓸𝓷𝓪 𝓚𝓸𝔃𝓪 ༻꧂

Co to boccia?

Boccia jest grą podobną do Bouli. Tylko w tym sporcie mamy bile ze skóry o podobnym kształcie.

 W komplecie znajduje się 1 biała bila, zwana jackiem, po 6 bil czerwonych i niebieskich. Gra się jednym kolorem był, w zależności od wyniku losowania przed meczem, który zawodnik ma prawo wyboru koloru bil. 

Boisko do gry ma wymiar 6 x 10 m. Jest też tzw. „V” - pole martwe, w którym nie może znaleźć się jack. Jest także 6 boksów, w których znajdują zawodnicy. Boks ma wymiar 1 x 2,5 m. Zależy od rodzaju gry, zawodnicy zajmują odpowiednie boksy: indywidulne - 3 czerwony, 4 niebieski; pary - 2 i 4 czerwoni, 3 i 5 niebiescy; drużyna - 1, 3 i 5 to czerwoni, 2, 4 i 6 niebiescy. 

Boccia to gra taktyczna. Zawodnik zdobywa punkty, jeśli jego bila/bile są najbliżej jacka. W jednej rundzie maksymalne można zdobyć 6 punktów. Można stosować różne taktyki rzutów. Zawodnik może rozbić układ, dobyć bilę, wykonać rykoszet itp. Każda osoba chcąca grać w boccię, przechodzi klasyfikację. 

Klasyfikowani zawodnicy, to tacy, którzy mają porażenie kończyn górnych, np. po uszkodzeniu kręgosłupa szyjnego, z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym itp. Zawodników dzieli się na kategorie z zależności od uszkodzenia. Osoby, które nie mogą ruszać rękami lub mają bardzo mały zakres ruchów, grają przy pomocy specjalnej rampy i asystenta, który operuje nią. Są też zawodnicy kopiący nogą. 

Osoby, które nie mogą mieć klasy, grają drużynowo w zawodach integracyjnych.