꧁༺ 𝓢𝔃𝓪𝓵𝓸𝓷𝓪 𝓚𝓸𝔃𝓪 ༻꧂

Filmowa Koza

30.08.2012r
Polecam film NIETYKALNI, szczególne tym, którzy chcą opiekować się z osobami niepełnosprawnymi. My nie potrzebujemy "opieki mechanicznej", czyli robić to, czy tamto i żyć naszym życiem. Tak można sprzątać dom. My potrzebujemy opieki przyjacielskiej. Nieważne, że czasem opiekun zapomni, że tego nie umiem robić. To znaczy, że jestem traktowana jak zwykły człowiek, a nie jako osoba chora. No bo przecież osoby niepełnosprawne nie są osobami chorymi... My jesteśmy zdrowi, tylko mamy uszkodzone pewne funkcje i czegoś tam nie możemy zrobić...

24.12.2012r
Oglądając "Kopciuszek roztańczona historia". I tak sobie pomyślałam, że dużo kobiet niepełnosprawnych jest właśnie takim kopciuszkiem. A osoby takie jak ja, czyli z bardzo niewyraźną mową i ruchami mimowolnymi są postrzegane jako osoby upośledzone umysłowo. I tylko nieliczny chcą poznać moje wnętrze. Często nie mamy szans na przebicie się, bo pierwszeństwo mają piękni i bogaci...

10.04.2013r
Polecam film "Dzieci gorszego boga". Film opowiada o nauczycielu, który zatrudnia się w szkole dla głuchych. Uczy ich mówić. Zakochuje się w głuchoniemej sprzątaczce. Na siłę spróbuje nauczyć ją mówić. Wreszcie po poważnej awanturze i wyprowadzce zrozumiał, że za dużo od niej wymaga. Jeśli chce być z nią, to akceptuje ją taką jaką jest. Ten film dotyczy każdej osoby niepełnosprawnej. Doświadczamy nietolerancji wszędzie. Nie rozumieją, że wielu rzeczy fizyczne nie możemy zrobić. Rodzice tych dzieci nie mogą zaakceptować do końca, że ich dzieci są inne, nigdy nie będą takie, jakie miały być w oczach rodziców. Zadaję sobie pytanie, czy nie jest tak, że trudno nam zaakceptować inność drugiego człowieka? Chcemy, żeby robili to co chcemy i byli tacy jak my. A tak nie jest. Każdy człowiek jest inny, inaczej myśli, postępuje i każdy ma do tego prawo.

12.04.2013r
Przemyślenia na temat filmu "UWIERZ W DUCHA". Historia prawdziwej miłości i zdradzie przyjaciela. Jeśli chodzi o pieniądze, to przyjaźń się nie liczy, pieniądze zniszczą ją. A może to była pseudoprzyjaźń? A miłość przetrwała nawet śmierć. Nie odpuścił jej aż do czasu, gdy znikło zagrożenie. Dopiero, gdy szedł do nieba powiedział jej, że ją kocha. Wg niego wolał pokazywać to niż mówić "Kocham Cię", bo czasem te słowa są wypowiadane bez emocji. A tak nie powinno być.

11.06.2013r
"Sala samobójców" genialny film, który powinien obejrzeć każdy rodzic i nie tylko. Rodzice pracują, dziecko zamiast spędzania czasu z rodzicami zostaje wszystko czego zapragnie. Jednak gdy dziecko potrzebuje pomocy jest samo. Rodzice nie akceptują tego, że jak jego dziecko może mieć problemy z psychiką, przecież ma wszystko. A pierwsza próba samobójczą, to wołanie o pomoc. Jednak to też nie daje rodzicom do myślenia. Zmieniają psychologa na kogoś, kto nie każe im współpracować z dzieckiem, a tylko tabletki zapisuje. A chłopak coraz bardziej wchodzi w świat wirtualny. Tam wreszcie czuje się zauważony. Niestety, nie wie, że ktoś z nim manipuluje. Jest słaby i robi wszystko, co mu każe Sylwia. Boi się odrzucenia. Na końcu łyka tabletki, które kazała mu zdobyć Sylwia.

7.01.2015r
Oglądając wczoraj film "SZKOŁĘ UCZUĆ", zwróciłam uwagę na fragment Hymnu do miłości Św. Pawła. Czy ktoś wgłębił się w te słowa? Zdałam sobie sprawę, że w obecnym świecie tylko zwierzęta umieją prawdziwe kochać, bo my-ludzie nie potrafimy pokochać 100% człowieka takim, jaki jest. Tylko na siłę chcemy go zmienić, żeby upodobnił się do nas, był taki jak my, zabijamy jego osobowość. A jeśli nie chce się zmienić w nas, to się rozstajemy z nim. Czy o to chodzi w miłości? A może po prostu to jest powodowane z brakiem akceptacji drugiego człowieka? Wyidealizujemy siebie, a drugiego człowieka lubimy poniżać, bo nie jest "idealny". Teraz zaczynam rozumieć dlaczego nie są akceptowani ludzie innej rasy, niepełnosprawni itp., skoro nie umiemy zaakceptować partnera, wyborów własnych dzieci itd., bo chcą robić inaczej niż my sobie życzymy.
A oto ten fragment:
Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma.

5.03.2017r
Dziś obejrzałam ostatnie pół godziny Tarzan - król dżungli niemiecka ekranizacja z 2013r, podobno film animowany dla dzieci od 7 lat. Jak dla mnie to film dla dorosłych. Ta animacja była bardzo realistyczna, a końcówka filmu brutalna jak dla dziecka w wieku 7 lat. Dziwię się, że dostają pozwolenie na kręcenie takich filmów dla dzieci, a rodzice włączają je swoim dzieciom... Po pewnym czasie dzieci zaczynają naśladować bohaterów z bajek, a rodzice są zdziwieni, gdzie dzieci biorą przykłady... A wystarczy zainteresować się tym, co pociechy oglądają.

18.06.2021r
Pod koniec maja ze strony Przemka Kossakowskiego dowiedziałam się o filmie "Amatorzy",gdzie występuje Janek, jeden z uczestników Down the Road 2. 
W poniedziałek razem z Weroniką wybrałyśmy się do kina Charlie Monroe. Mała sala na 12 osób. A sam film był świetny. Gra w nim kilka osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz aktorzy filmowi m. in. Krzysztof Kowalewski, Anna Dymna, czy Roma Gąsiorowska. Fabuła filmu może się wydawać prosta. Grupa osób niepełnosprawnych szykuje przedstawienie na konkurs. Jednak ich szef podejmuje decyzję, że musi to być Szekspir. Opiekun tej grupy nie za bardzo chce się zgodzić na tę zmianę, jednak nie ma wyjścia i zgadza się. Do tej sztuki zatrudniają też aktorkę - gwiazdę z pierwszych stron gazet, która czasem zachowuje się skandaliczne.
Obejrzałam film z ciekawości. Nie miałam żadnych oczekiwań. Jednak film świetny, już na początku można się pośmiać. Jest też ukazane życie rodziny z osobą z niepełnosprawnością. Co dla takiej rodziny jest ważne, jakie problemy mają. Podobała mi się szczerość osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ich umiejętnością jest też odczytanie, jaki jest drugi człowiek. Te wszystkie cechy są bardzo dobrze pokazane w tym filmie. Jeśli ktoś ma okazję obejrzeć, to polecam. 

Następny